• Kategori
  • 144 okunma
  • 2 dk okuma süresi

ARDUİNO’YA BAŞLARKEN – IDE’Yİ YÜKLEME

admin
 ARDUİNO’YA BAŞLARKEN – IDE’Yİ YÜKLEME

Kesinlikle çok eğlenceli, ama sırada ne var? Nereden başlıyorsunuz? Bununla yararlı bir şey yapmak için, ona bir kod yüklemeniz gerekecek. Bunu yapmak için, önce Arduino IDE’yi (Entegre Geliştirme Ortamı) başka bir bilgisayara kurmanız gerekir. IDE, yazdığınız kodu Arduino’nun anlayabileceği talimatlara derler (dönüştürür). Kod IDE’ye yazılır (veya kopyalanır / yapıştırılır) ve Arduino’ya bir USB kablosu ile gönderilir.

Arduino IDE yazılımını indirmek ücretsizdir ve kurulumu gerçekten kolaydır. Aşağıdaki talimatları uygulamanız yeterlidir, kod yazacak ve Arduino’nuzu hemen hazır hale getireceksiniz.

ARDUİNO IDE’Yİ YÜKLEME

1. Bilgisayarınızın işletim sistemi için en son Arduino IDE sürümünü indirmek için http://www.arduino.cc/en/main/software adresini ziyaret edin . Windows, Mac ve Linux sistemleri için sürümler vardır. İndirme sayfasında, en kolay kurulum için “Windows Installer” seçeneğine tıklayın.

2. .exe dosyasını sabit diskinize kaydedin.

3. .exe dosyasını açın.

4. Lisans sözleşmesini kabul etmek için düğmesine tıklayın:

5. Hangi bileşenleri kuracağınıza karar verin, ardından “İleri” düğmesine tıklayın:

6. Programın yükleneceği klasörü seçin, ardından “Yükle” ye tıklayın:

7. Programın kurulumunu bitirmesini bekleyin, ardından “Kapat” a tıklayın:

8. Şimdi Masaüstünüzde Arduino kısayolunu bulun ve tıklayın. IDE açılacak ve kod düzenleyicisini göreceksiniz:

ARDUİNO IDE’Yİ YAPILANDIRMA

Sonraki adım, yazılımın Arduino kartınız için ayarlandığından emin olmaktır. “Araçlar” açılır menüsüne gidin ve “Kart” ı bulun. Arduino modelleri listesinden seçim yapabileceğiniz başka bir menü görünecektir. Arduino Uno R3’üm var, bu yüzden “Arduino Uno” yu seçtim.

ARDUİNO IDE’Yİ KEŞFETMEK

İsterseniz, IDE’deki farklı menülere göz atmak için bir dakikanızı ayırın. “Örnekler” menüsünde IDE ile birlikte gelen çok çeşitli örnek programlar vardır. Bunlar, Arduino’nuza çok fazla araştırma yapmak zorunda kalmadan hemen başlamanıza yardımcı olacaktır:

ARDUİNO İLE DENEME

Örnek programlarla oynayın ve ne olduğunu görmek için kodun bazı bölümlerini değiştirmeyi deneyin. Ancak programlamayı bir beceri olarak öğrenmek istiyorsanız, projelerinizde bu örneklere çok fazla güvenmemek en iyisidir. Kendi kodunuzu sıfırdan deneyerek ve yazarak çok daha fazla şey öğreneceksiniz. Programlamayı öğrenmenin iyi bir yolu, bir kitap almak ve örnek projeler üzerinde çalışmaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın