Elektroniğe Yeni Başlayanlar için 20+ Elektronik Devre Şeması

1-Regüle Devresi

Direnç ve kondansatör gibi temel elektronik elemanları kullanarak elde edilebilecek en temel elektronik devrelerden biride regüle (doğrultmaç) devreleridir. Bilindiği üzere regüle devreleri ac akımı dc akıma çevirmek için kullanılır. Herhangi bir devre tasarlarken bu tür devreler kullanmanız gerekebilir. Aşağıda basit bir regüle devresi paylaştım. Ayrıca daha önce regüle  devreleri ile ilgili yazdığım yazıyı da inceleyebilirsiniz.

2-Voltaj Koruma Devresi

Kısa bir sürede olsa eğer devreye kaldırabileceğinden yüksek voltaj gelirse devre elemanları zarar görebilir. Ayrıca evlerdeki elektrikli cihazlar sık sık bu sebepten ötürü bozulmaktadır. İşte tüm bu sorunları devreyi hazırlarken oluşturacağınız basit bir koruma devresi ile önleyebilirsiniz.

3-Gerilim Çoklayıcı Devresi

Gerilim çoklayıcılar, kondansatörün şarj-deşarj özelliğinden yararlanılarak düşük DC gerilimleri yüksek DC gerilimlere çıkartabilen elektronik devredir. Kondansatör değerleri ne kadar yüksek tutulursa elde edilecek sonuç o kadar kaliteli olacaktır. Fakat bu tür devreler ile yüksek akımla uğraşmam mümkün değildir.

Bu devrenin çalışma mantığı şöyledir. AC gerilim sırasında oluşan pozitif alternans diyot ile kontrol edildiği gibi negatif alternans da aynı şekilde diğer diyot ile kontrol edilir. Ayrıca diyot regüle görevini de gerçekleştirdiğinden ortaya 2 kat daha yüksek bir DC gerilim çıkar. Kondansatörler ise DC akımın kalitesi için önemli bir etkendir.

4-555 ile Zamanlayıcı Devresi

Elektronik devre uygulamalarında eğer zamanı ayarlamanız gerekiyorsa kullanmanız gereken entegre 555 dir. Basit bir entegre olsa da zamanlama işlemleri için en çok kullanılan entegre modelidir. 8 bacaklı olan 555 entegresi giriş uçlarının beslenmesi ile çıkış üzerinden zamanlama ayarı yapılır. Örneğin bu entegre ile bir lambayı 5 saniye sönük 25 saniye açık tutabilirsiniz. Aşağıda 555 entegresinin bacak bağlantısını ve uygulama devresini inceleyebilirsiniz.

5-Basit Dimmer Devresi

Dimmer genellikle lambaların aydınlık şiddetini ayarlamak için kullanılan anahtarlama yöntemlerinden biridir. Dimmer devresi ile çıkışta değişken bir gerilim değeri elde edilir. Bu değişkenlik bir potansiyometre ile yapılır. Ayrıca anahtarlama işlemini gerçekleştirecek bir transistör kullanmak gerekir. Aşağıda devre ile ilgili gerekli bilgileri bulabilirsiniz.

6-Ldr ile Işık Kontrol Devresi

Elektroniğin en temel elemanlarından biri de ldr (foto diyot) tur. Bundan dolayı ldr ile ilgili elektronik uygulama yapmamak olmaz. LDR ve bir kaç elektronik elemanla yapılan bu devre ile karanlık ve aydınlık durumuna göre lambayı yakıp söndürebiliriz. Devre ve çalışma mantığı ile bu devrenin önemini ve mantığını anlayabilirsiniz.

7-Flip Flop Devresi

Kondansatörün şarj-deşarj olayını en iyi anlatan örneklerden biridir. Bunun dışında transistörün çalışma mantığını da içinde bulundurur. Bundan dolayı elektronikçiler için oldukça önemli bir uygulamadır. Flip-Flop devresinde kullanılan ledler sırası ile yanıp sönerler. Aşağıda bu devre ile ilgili örnek bağlantıyı görebilirsiniz.

8-Yağmur Alarm Devresi

Aşağıdaki yağmur devresi, yağmur yağacağı zaman uyarı vermek için kullanılır.Bu devreyi oluşturmak için gerekli bileşenler problardır. Devrede kullanılan diğer bileşenler ise 10K ve 330K dirençler, BC548 ve BC 558 transistörler, 3V pil, 01mf kapasitör ve hoparlör’dür.

 

Devrenin Çalışma Prensibi

Yağmur suyu yukarıdaki devrede probla temas ettiğinde akım, Q1 (NPN) transistörünü etkinleştirmek için devreden akar ve ayrıca Q1 transistörü, Q2 transistörünü (PNP) aktif hale getirir. Böylece Q2 transistörü iletime geçer  ve ardından hoparlörden geçen akım bir zil sesi üretir. Prob suyla temas edene kadar, bu prosedür tekrar tekrar tekrarlanır.

9-Dokunmatik Sensör Devresi

Dokunmatik sensör devresi, bir direnç, bir transistör ve bir LED olmak üzere üç bileşenden oluşur . Burada, hem direnç hem de LED, transistörün kollektör terminaline pozitif besleme ile seri olarak bağlanmıştır.

Dokunmatik Sensör Basit Elektronik Devre

Devrenin Çalışma Prensibi

LED’in akımını yaklaşık 20mA’ya ayarlamak için bir direnç seçin.Besleme gerilimini DC  +5V olarak ayarlayın ve Devre Şemasında gösterildiği gibi bağlantıları gerçekleştirin.

Şimdi bu iki tele parmağınızla dokunun. Bu tellere parmağınızla dokunuz anda LED yanacaktır!

10-LED Flaşör Devresi

Bir LED flaşörün devre konfigürasyonu aşağıda gösterilmiştir. Aşağıdaki devre, 555 zamanlayıcı ve entegre devreler gibi en popüler bileşenlerden biriyle oluşturulmuştur . Bu devrede led düzenli aralıklarla AÇIK & KAPALI durumlar için yanıp sönecektir.

Gözden Geçirin

Elektronik Devreler için Temel Bilgiler

Elektronik Devrenin Elemanları Bir elektronik devredeki karmaşıklık ve bileşen sayısı, uygulamasına bağlı olarak değişebilir. Bununla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir