Elektromıknatıs Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bu yazımızda elektromıknatıs nedir ve elektromıknatıs nerelerde kullanılır anlatmaya çalışacağız. Faydalı bir yazı olması dileğiyle anlatımı basit şekilde tutmaya çalıştık. Elektromıknatıs’ anlatırken bol bol örnek vermeyi de ihmal etmeyeceğiz. Elektromıknatıs işimize yarayan bir şey mi, elektromıknatıs yararlı mı? Elektromıknatısın zararlı mı?

Elektromıknatıs Nedir?

Elektromıknatıs, elektrik ve demir kullanımıyla elde edilebilen bir mıknatıstır. Elektrik verilen iletken metallerin çevresinde bir manyetik alan oluşur bu şekilde elektromıknatıs elde edilmiş oluruz. Elektromıknatısın en basit örneğini aşağıdaki resimde de gördüğünüz üzere pil, iletken kablo ve çivi ile yapabiliriz. İletken kabloyu çivinin etrafına şekildeki gibi sarıyoruz, Daha sonra iletken kablonun bir ucu pilin + kutbuna diğer ucu da – kutbuna bağlanır. Bu sistem basit bir elektromıknatıs oluşturur. Çiviye yaklaştırdığınız hafif metaller mıknatıs gibi çekilir.

Elekt

Burada basit bir elektromıknatıs nasıl yapılır ondan bahsettik. Peki daha büyük sistemler yok mu? tabi ki var. Daha büyük sistemler için akü, motor gibi daha büyük besleyiciler kullanılır. Kapı otomatiği elektromıknatıs mantığı ile çalışır. Düğmeye bastığımızda elektrik verilir ve kapı elektromıknatıs yardımıyla açılır. Elektromıknatıs ile ilgili kafanıza takılan soruları yorum yaparak bizlere sorabilirsiniz.

Elektromıknatıs Nerelerde Kullanılır?

Elektromıknatıs hayatımızın çoğu alanında karşımıza çıkabilir. En basit örneği de kapı zili ve kapı otomatlarıdır. Bilgisayar yapımında da elektromıknatıslar kullanılır. Demir yükleme işlerinde de elektromıknatıs aktif şekilde kullanılır. Bir benzeri alan ise hurdacılıkta kullanılır, dev elektromıknatıslar ile hurdalar kaldırılıp taşınır. Elektromıknatısın kullanıldığı alanlar ile ilgili daha bir çok örnek vermek mümkün fakat biz şimdilik bu kadarla yetinelim.

elektromiknatis kullanilan yerler

Elektromıknatısın Mıknatıs Özelliği Sürekli midir?

Elektromıknatıs mıknatıs özelliğini elektrik akımı sayesinde kazanmaktadır. Bu yüzden elektrik kesildiği anda elektromıknatısın mıknatıs özelliği de anında kaybolur. Mıknatıs özelliği sürekli değil elektrik akımı olduğu sürece aktiftir.

Elektromıknatısın Çekim Gücü Nelere Bağlıdır?

Bobindeki sarım sayısına, telden geçen akım miktarına, pil sayısına ve pilin gerilimine bağlıdır, bunlarla çekim gücü doğru orantılıdır. Bobindeki sargının uzunluğu ile de ters orantılıdır. Bobindeki sargı ne kadar uzun olursa elektromıknatısın çekim gücü de o kadar az olur ve bunun tersi de doğrudur.

basit elektromiknatis

Yorum yapın