En İyi 10 Ücretsiz PCB Tasarım Yazilimi

1981’den beri ticari EDA’nın resmi doğumundan sonra, EDA endüstrisinden farklı tasarım yazılımları üretildi. PCB olarak da bilinen Baskılı Devre Kartları, donanım tabanlı herhangi bir ürünün temelini oluşturur. EDA yazılımından önce, Mühendisler genellikle elektronik devre ve entegre devreler elle veya başka bir manuel işlem tasarladılar.Bazıları ücretsiz olan, bazıları ise premium olan birkaç PCB yazılımı var. Piyasadaki onlarca yazılım arasından seçim yapmak göz korkutucu bir görev olabilir. Kullanılacak bir tasarım paketi seçerken, her zaman mevcut destek ve toplulukla en son araçlardan bazılarının kullanılması önerilir. EDA endüstrisinde, en iyi ve en popüler araçlardan bazıları çoğunlukla ücretsiz değildir. Bununla birlikte, hala birkaç güçlü özgür olanlar var. Bu yazıda, baskılı devre kartı düzeninizi tasarlamak için bulabileceğiniz en iyi ücretsiz PCB tasarım yazılımlarından bazılarını vurgulayacağım ve umarım, bu liste sizin için neyin işe yaradığını seçmenize yardımcı olacaktır.

1. Autodesk Eagle
Eagle tartışmasız en iyi bilinen şemalardan ve PCB tasarım yazılımlarından biridir. Eskiden Cadsoft Eagle olarak biliniyordu, ancak şimdi Autodesk’ten satın alındıktan sonra Autodesk Eagle olarak adlandırılıyor. Autodesk EAGLE, devre şemalarını tasarlamak için şematik bir düzenleyici ve PCB’leri tasarlamak için bir PCB düzen düzenleyicisi içerir. Bileşen yerleştirme, PCB yönlendirme, kapsamlı bir kütüphane içeriği, başarılı bir topluluk ve daha pek çok şey sunar. Autodesk EAGLE’ın EAGLE FREE adlı ücretsiz bir sürümü mevcut. Windows, Linux ve Mac için 2 şematik sayfa, 2 sinyal katmanı ve 80 cm2 pano alanı içerir. Eagle hakkında daha fazla bilgiyi ürün sayfasında bulabilirsiniz.

2. KiCAD
KiCAD, Çapraz Platform ve Açık Kaynak Elektronik Tasarım Otomasyon Paketidir. Şematik tasarımlar oluşturmak ve düzenlemek için şematik bir editör, 32 bakır katmana kadar profesyonel PCB düzenleri yapmak için bir PCB Editör ve tasarımı 3D formda incelemek için kullanılabilecek bir 3D görüntüleyici içerir. Eagle’ın aksine, KiCAD tamamen ücretsizdir ve bazı özelliklerini kullanmak için herhangi bir ödeme duvarına gerek yoktur.KiCAD Windows, Linux ve Mac’te kullanılabilir. KiCAD hakkında daha fazla bilgiyi ürün sayfasında bulabilirsiniz.

3. Fritzing
KiCAD gibi Fritzing de elektronik öğrenmek için açık kaynaklı bir platformdur. Fritzing, Arduino örnekleri ve kullanımı kolay bir platformuyla popüler oldu. Fritzing, anakartınız için bir PCB düzeni tasarlamak için bir breadboard düzeni, şematik ve PCB görünümü içerir. Zengin bir arayüze ve büyüyen bir topluluğa sahip olan fritzing, hobiler arasında iyi bir seçimdir.Windows, Linux ve Mac için yazılım mevcuttur. Daha fazla bilgiyi ürün sayfasında bulabilirsiniz.

4. DesignSpark PCB
Tartışması kolay öğrenilebilir bir ortamla, şematik yakalama ve PCB yerleşim aracıyla DesignSpark PCB denemek için EDA araçlarından biridir. Ücretsizdir, mükemmel bir şematik yakalama, sınırsız sayıda PCB katmanı tasarlamak için PCB editörü, bir parça ve kütüphane yaratıcısı, 3D görünümler ve daha birçok özellik ile birlikte gelir. DesignSpark PCB yalnızca Windows için kullanılabilir. Daha fazla bilgiyi ürün sayfasında bulabilirsiniz.

5. EasyEDA
EasyEDA ücretsiz ve ücretli bir EDA aracıdır. EasyEDA güçlü bir şematik yakalama, PCB editörü, Kütüphaneler tasarımcısı, bir proje yönetim aracı ve son olarak bir ekip ortak çalışanı sağlar. EasyEDA ayrıca, kullanılan bileşenler hakkında gerçek zamanlı stoklar ve fiyatlandırma bilgileri sağlamak için LCSC.com bileşen kataloğu ile bir entegrasyona sahiptir.
EasyEDA çevrimiçi ve masaüstü tabanlı. Çapraz platformdur ve Windows, Linux ve Mac’i destekler. Daha fazla bilgiyi ürün sayfasında bulabilirsiniz.

6. UpVerter
Upverter, donanım mühendislerinin şemaları ve PCB’leri (Baskılı Devre Kartları) tasarlamalarını, paylaşmalarını ve gözden geçirmelerini sağlayan EasyEDA gibi web tabanlı bir EDA’dır. Açık kaynaklı donanım tasarımı için GitHub’ın açık kaynaklı yazılım geliştirme için yaptıklarını yaparak bir işbirliği platformu sağlar. Bir şematik yakalama, PCB editörü, bir sistem tasarımcısı, 3D görüntüleyici, takım işbirliği ve daha pek çok şey ile birlikte gelir. Platform hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

 

Gözden Geçirin

Güneş Paneli Güç Sistemi

PhotoVoltaic (PV) güç sistemi, güneş ışığından enerji toplamak için güneş panelleri kullanır. PV paneli, güneş pillerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir