Kondansatör (Kapasitör) Nedir?

Kondansatör, elektronların elektrik alanında elektrik enerjisini polarize etme ve depolama kapasitesi, iki metal tabaka arasına bir yalıtkan maddenin sıkıştırılmasıyla oluşturulan temel elektrik, elektronik devre elemanı olarak belirtilir. 18. yüzyıldan beri var ve modern teknolojik gelişmeyle olan ilgisi göz ardı edilemez. Elektrik ve elektronik endüstrilerinin temel bir bileşenidir. C, kapasitör anlamına gelirken, Farad ölçüm birimidir.

Bu elektrik maddesinin terminalleri arasında bir voltaj farkı uygulandığında akım devre boyunca akar. Bu elektrik maddesinden akım geçmezse ve terminalleri arasında voltaj farkı yoksa, kondansatör sonunda dolar ve çalışmayı durdurur. Gerilimde kalan bir kapasitörün terminalleri arasındaki gerilim değiştiğinde, akım devre boyunca akar. Başka bir deyişle, bir kapasitörden geçen akım, terminaller arasındaki voltaj farkıyla orantılıdır.

Kondansatör Ne İşe Yarar?

Bu elektrik maddesi hakkında bazı temel bilgileri öğrendikten sonra rolünü daha iyi anlayabilirsiniz. Tanım, bu yeteneklerden birini, elektrik enerjisini bir elektrik alanı şeklinde depolama kapasitesi olarak tanımlar. Cümlesinin anlamı oynadığı role ışık tutar.

Bu elektrik maddesi, dirençlerin aksine, alternatif akımların iletilmesinden sorumludur. Dirençler doğru akım taşır. Bu nedenle ayrı devreler kendileri için belirledikleri kurallara göre işlev görebilir. Ancak bu yapılar yine de doğru akım kullanan kurslarda çalışabilir. Uygun frekanstaki doğru akımlar sadece polar olmayan kapasitörler tarafından risksiz kullanılabilir. Yalıtkan malzeme, bu bileşeni oluşturmak için genellikle iletken olan iki plaka arasına sıkıştırılır.

Bu elektrik maddesinin görevlerinde kullanılması, projelerinin dikkate alınması gereken bir başka parçasıdır. Filtreleme, güç kaynağı devrelerindeki işlevlerinden biridir, ancak diğer tür kurslarda gücü kontrol etme ve frekans üretmede de rol oynar. Ayrıca doğrultucu ve kompanzasyon işlemleri de kullanılabilecek diğer uygulamalardır.

Kondansatör (Kapasitör) Nedir?

Kondansatör Nerelerde Kullanılır?

Kondansatörlerin, elektrik yükünün depolanması, reaktif gücün kontrolü, AC’nin DC’ye dönüştürülmesi, filtreleme ve verilerin kaybolmasını önleme gibi çok çeşitli kullanım alanları vardır. Bunun bir sonucu olarak, herhangi bir elektrik veya entegre devrenin gerekli bir bileşenidir. Özetlemek gerekirse, kapasitörler neredeyse tüm elektrikli dişli formlarında bulunabilir.

Kondansatör Seçimi Nasıl Yapılır?

Devre tasarımının gereksinimleri, hangi kapasitörlerin kullanıldığını belirler. Sizin için iyi olan bir kapasitör seçmek için biraz matematik yapmanız gerekecek. Bu elektrik maddesinin gücü tam yük üzerinden hesaplanmalı ve Cos değeri, bilinenlere ve yerleştirilmiş olan ölçüm cihazlarının tip ve sayılarına göre kesin olarak bilinmelidir.

Cos 1 ile başlayalım. Cos2’nin hedef değer olduğunu varsayalım. Diyelim ki X W güç çıkışı (watt). Cos 1 için verilen değerden 1 açısını, Cos 2 için verilen değerden 2 açısını bulmalıyız. Buradan kapasitörün kapasitesini (Qc) almak için aşağıdaki formülü kullanabiliriz. Bir kVAR sonucu sağlanacaktır.

Yorum yapın