Mosfet Nedir? Mosfet Ne İşe Yarar?

Mosfet nedir? Birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Mosfet, insanlar tarafından en çok tercih edilen, geçidi yalıtılmış alan etkili olan bir transistör çeşidi olarak karşımıza çıkar. Elektronik devrelerde çok kullanılan anahtarlama ve güç dengeleme yapmaktadır.

Standart olan bir mosfet transistör gibi çalışmakta, bunların dışında bulunan güç Mosfet’leri ise yüksek seviyede güç kontrollerini yapmaktır. Metal Oxide Semi –conductor Field elfect Transistör kelimelerinin baş harfleri birleştirilerek mosfet adını almıştır. Türkçe kelime olarak, metal oksit yarı iletkenli alan etki transistör adı olmaktadır.  

irf740 mosfet 2

Mosfet Çeşitleri Nelerdir?

Mosfet kutuplarına göre 2 dalda incelenir. Bunlar N kanal ile P kanal olmaktadır. Çalışma türlerine göre de 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar, Enhance diğer adıyla çoğalan ve Depletion yani azalan mosfetler olarak incelenir.

N kanal Depletion mosfetler de akım Source’dan Drain’e doğru bir akış yapar.  P kanal Depletion mosfette akım, Source’dan Drain’e doğru akma yapmaktadır. N tipindeki Enhancement mosfetler gate terminaline doğru bir pozitif gerilim uygulanması durumunda, iki N tipi madde araları (-) yüklü elektronları toplar ve akımı almaya başlamış olur.

P tipinde olan Enhancement mosfetler, Gate terminaline doğru negatif gerilim uygulaması durumunda iki P tipi maddenin arası (+) yüklü elektronları toplar ve akım akmaya başlamış olur. İzole edilen gate özelliğinden dolayı Mosfetler’in giriş empedansı son derece çok yüksek olmakta, elektrodlar arası iç kapasitansı ise çok küçük olmaktadır. Bu nedenle de Mosfetler, normal olan transistörlerin, frekans sahalarının çok üstünde olan frekanslarda ve yüksek giriş empedanslı yükseltmelere ihtiyaç duyulmasında devrelerde çok fazla kullanılmaktadırlar. Bu nedenle de Mosfet’ler ohmmetre, voltmetre ve diğer test aletlerinde kullanılmaya devam edilmektedir. Mosfet’lerde, JFET’ler ile klasik transistörlere oranla gürültü seviyesi az, band genişliği fazla olmaktadır.

Mosfetlerin Fiyatları

Mosfetlerin fiyatları, ürünlerin amper ile voltaj kapasitelerine göre farklılık göstermektedir. Birkaç TL’ye mosfet olduğu gibi yüzlerce lira değerinde olan mosfetler de bulunmaktadır.

Mosfet’lerin bu kadar üstünlüklerine göre bazı sakıncaları da yer almaktadır. Mosfet yapısında bulunan ince silikon oksit tabakası, kolay bir şekilde tahrip olabilmektedir. Mosfet’e elle dokunulması durumunda kullanılamayacak duruma gelir.

Yorum yapın