Transistör Temelleri: Nasıl Çalışır?

Transistörler, modern elektronik bileşenler dünyasının kilit yapı taşlarıdır. AT & T’nin Bell Laboratuarlarında 1940’ların sonlarında çalışan bilim adamları tarafından geliştirilen transistör, minyatür elektronik ve yarı iletken endüstrisinin yolunu açtı. Esasen elektronik sinyalleri kontrol etmek veya yükseltmek için anahtarlar olarak işlev görürler. Uygulamalar için doğru olanları seçmenize yardımcı olacak transistör spesifikasyonları hakkında akılda tutulması gereken noktalar.

Transistörler Nasıl Çalışır
En temel transistör, bipolar transistöre yol açan üç terminale sahip olarak başladı. Bu terminallere verici, taban ve toplayıcı denir. Akım tabandan atıldığında, toplayıcı ve verici arasında değiştirilebilir. Verici şarj taşıyıcıları yayınlarken, toplayıcı şarj taşıyıcılarını toplar. Bu tip transistör için iki farklı konfigürasyon, iki negatif yüklü terminal ve bir pozitif yüklü terminal (NPN) ya da bir negatif yüklü terminal (PNP) bulunan iki pozitif yüklü terminal olabilir.

Taban, çalışması için gerekli olan çok ince bir tabaka olmalıdır. Akım toplayıcıda taban veya yayıcıdan çok daha yüksektir, genellikle 500 kat daha fazladır. Bununla birlikte, yüksek güçlü transistörlerde, toplayıcının mevcut değeri 20 kata yakındır. Transistör kazancı Hfe, hfe veya Yunanca B harfi ile gösterilir. Transistörün düzgün çalışması için yeterli kazanç gereklidir. H harfi, DC kazancını gösterir, hfe ise AC veya küçük sinyal kazancını yansıtır. F harfi “ileri aktarım” anlamına gelirken, e harfi ortak bir yayıcı yapılandırması için kullanıldığı anlamına gelir.

Transistör Özellikleri
Doğru transistörün belirlenmesi, transistör performansını ölçen standart parametrelerle belirtilen spesifikasyonların incelenmesini içerir, örneğin:

çeşit numarası
durum
polarite
VCEO
VCBO
Ic
VCEsat
Hfe
FT
Ptop

Transistör Uygulamaları

  • cep telsizleri
  • hesap makineleri
  • bilgisayarlar
  • cep telefonları
  • diğer popüler elektronik bileşenler

Sonuç
Binlerce transistör tipi olmasına rağmen, yukarıda listelenen transistör özelliklerine ve diyot numaralandırma kodlarıyla ilgili daha fazla ayrıntıya göre hangilerinin uygun olduğunu bulmak oldukça kolaydır. Transistör uygulamaları genellikle düşük veya yüksek güçle veya radyo iletişimi için kullanılıp kullanılmadığıyla ilişkilidir.

Gözden Geçirin

Elektronik Devre Şemaları Nasıl Okunur?

Şematik diyagramlar, elektronik cihazların veya ekipmanların devre tasarımlarını açıklar. Şemaların nasıl yorumlanacağını bilmek önemlidir. Devrenin anlaşılması, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir