Multimetre Kullanarak Çözebileceğiniz 10 Sorun

Elektrikli cihazlarda akım, voltaj ve direnci ölçen bir multimetre için birçok kullanım vardır. Aşağıda, teknik sorunların teşhisinde yardımcı olan multimetreler için bazı yaygın kullanımlar verilmiştir.

Elektrik Prizi Endişeleri
Bir multimetre, bir AC elektrik prizinin yeterli çıkış voltajı sağlayıp sağlamadığını belirlemenize yardımcı olur.

Devre Kesici Sorunları
Tüm elektronik bileşenleri kapattıktan sonra, kesiciyi ileri geri çevirin. “Açık” konumda voltaj yoksa kesici değiştirilmelidir.

Çamaşır Makinesi Durumunu Kontrol Edin
Çamaşır makinenizin motorunda direnci test etmek için multimetre üzerinde RX1 ayarı için uygun düğmeyi bulun. Okuma sıfıra yakın olmalıdır.

Yanmış Lambalar
Bir multimetre, bir lambanın yanıp yanmadığına veya başka bir elektrik problemi olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Hatalı Sigortalar
Birçok elektronik cihazın sigortası, multimetrenin CONT (süreklilik) olarak ayarlanmasıyla test edilebilir.

Pil Ömrünü Kontrol Edin
Arabanız veya elektronik aletleriniz için çeşitli pillerin ömrünü kontrol edebilirsiniz.

Kondansatörlerde Direnci Ölçme
Multimetreyi Ohm olarak ayarlayarak, kapasitörlerdeki direnç seviyesini öğrenebilirsiniz.

Sıcak ve Nötr Kabloları Tanımlama
Siyah telin sıcak olduğundan emin olmak için elektrik çarpmasını önlemek için lastik eldivenlere ihtiyacınız olacaktır. Multimetrenin çatalını beyaz telin çıplak metal kısmındaki siyah telden yerleştirirken bir okuma alırsanız tel sıcaktır.

Dizüstü Bilgisayar Onarımı
Multimetre, dizüstü bilgisayarınızın beklenmedik kapanmalar, başlatma uyarıları ve aşırı ısınma gibi sorunlar için onarım çalışmalarına ihtiyacı olup olmadığını söyleyebilir.

AC Termostatlarının İncelenmesi
Üst ve alt termostatları kontrol edebilirsiniz. Sayaç değeri sıfıra yakınsa üst termostatın onarılması veya değiştirilmesi gerekir, alt termostat değeri 120 volt civarında olmalıdır.

Sonuç
Elektronik bileşenlerle ilgili birçok sorun, bir elektrikçi olmadan bir multimetre kullanılarak çözülebilir. Akım, gerilim ve direnç değerlerini öğrenmek, cihazın performansını geri yüklemek için hangi parçaların değiştirilmesi gerektiğini veya başka hangi işlemlerin yapılması gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Gözden Geçirin

Elektronik Devre Şemaları Nasıl Okunur?

Şematik diyagramlar, elektronik cihazların veya ekipmanların devre tasarımlarını açıklar. Şemaların nasıl yorumlanacağını bilmek önemlidir. Devrenin anlaşılması, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir