NodeMCU Nedir? NodeMCU Projeleri Nelerdir?

Nodemcu, ESP8266 modüllü elektronik geliştirme kartıdır. Fiyat olarak ucuz olmasına göre çok sağlam bir kart. Kullanım kapsamı çok geniştir. ESP8266 Wifi modülü vardır. Bunun sayesinde internete kolayca bağlanabilir ve bu özelliğinden dolayı uzaktan kumanda ve IoT projelerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, düşük güç tüketimi kullandığından, güç tüketen projelerde oldukça popülerdir.

Komut dosyası oluşturma genellikle bir programlama dili olarak kullanılır. Arduino IDE kullanılarak programlanabileceği gibi Arduino ile benzer dilde de programlanabilir. Mikro USB portu ile Arduino IDE kullanarak kolayca programlayabilirsiniz.

image
NodeMCU – ESP8266

NodeMCU ile Geliştirilen Bazı Projeler

NodeMCU kartı ile birçok uzaktan kumanda projesi gerçekleştirilebilir. Örneğin çiçekli bitkilerin uzaktan sulanması, sıcaklık ve nemin uzaktan kontrolü veya RGB LED ışıkların uzaktan kontrol edilmesi gibi mükemmel projeler gerçekleştirilebilir. IoT projelerini kolayca geliştirmenize olanak tanıyan bir dizi araç oluşturulmuştur. 7 maddelik e-kitap da bu setle birlikte ücretsiz gelmektedir. Bu seti satın aldığınızda içeriksiz tamamlayabileceğiniz eşyalar aşağıdaki gibidir.

İlki tarayıcı üzerinden yapılan led kontrolüdür. İkincisi ise çiçek ya da bitki sulamadır. Siz uzun süre evde olmadığınız da bu cihaz bitkilerinizin ölmesine izin vermeyecektir. Bu özelliği ile hem ev kadınlarının hem de çalışan kadınların bitki bakma derdine son vermiştir. Bir sonra proje ise DHT11 kullanarak sıcaklık ve nem ölçümüdür.  Bir diğer proje uzaktan yapılan role kontrolüdür. Blynk rgb led kontrolü, duman ya da gaz detektörü, servo motor kontrolü projeleri de bulunmaktadır. BU minik aygıt bu gibi büyük projelerin ana kahramanıdır.

image 1
NodeMCU GPiO

Nodemcu; Bir madeni paradan az daha büyük, küçük elektronik devredir. Açık kaynak kodlu, ucuz ve güçlü. Alçak gerilim enerjisi ile çalışır. Birçok bağlanacak yeri vardır. Bu kart bazen bir wifi geliştirme kartı olarak kullanılmaktadır. Bu kart zaten bir geliştirme kartı olarak üretime sunulmuştur. Her türlü şeyi geliştirebilir. Nodemcu da 1 tane analog olarak giriş pini kullanılmaktadır. Alçak gerilim enerjisi ile çalışır. Birçok bağlantısı vardır. Bu bağlantı noktalarını, bağlanacak diğer elektronik bileşenleri yönetmek için kullanabilirsiniz. Yönetilen WiFi ile, sözde IOT (yani Nesnelerin İnterneti) cihazlarına hizmet vermek kolaydır.

Yorum yapın