Temel Elektronik

Multimetre Nedir?

Bu yararlı araçlar voltaj, akım ve direnci okuyabilir. Bunların hepsi elektrikle çalışırken gereklidir. Elektrikçiler, elektronik uzmanlar, mekanikçiler ve elektrikle çalışan diğer birçok uzman düzenli olarak multimetreler kullanır.

İki tür multimetre vardır: analog ve dijital.

Analog bir multimetre, voltajı ve ölçülen diğer şeyleri gösterecek hareketli bir işaretçiye sahiptir. Bu analog ölçüye ampermetre denir.

Dijital multimetreler ise dijital bir ekran kullanıyor ve her şeyi elektronik olarak ölçüyor.

Günümüzde dijital birimler analogdan daha yaygındır. Bununla birlikte, hızla değişebilen elektrik akımlarının ölçülmesi gibi bazı durumlarda analog multimetreler hala tercih edilmektedir. Analog birimler daha duyarlı.

Peki bir multimetre gerçekten nasıl çalışır?

Hem analog hem de dijital multimetreler voltajı benzer şekillerde ölçer. Her multimetrenin kalbinde bir dizi devre bulunur. Temel olarak, bir elektrik akımına dokunduğunuzda, elektrik devrelerden akacak ve ölçülecektir.

Elektrik aslında gerilime “dönüştürülür”. Bu voltaj daha sonra devreler tarafından ölçülür ve çıkış görüntülenir. Elektrik şönt denilen şeyden geçirilir. Bu şant, devre boyunca gelişen voltajın direncini ölçer.

Söylemeye gerek yok, multimetrelerin gerçek çalışması çok karmaşık ve uzmanlar tüm kariyerlerini sadece ölçüm süreçlerini çalışarak geçirdiler.

Çoğu insan, bir multimetrenin dahili olarak nasıl çalıştığı konusunda endişelenmek zorunda kalmaz, sadece bunun işe yaradığını ve çıktının ne anlama geldiğini bilmeleri gerekir.

Multimetre Nasıl Kullanılır?
Bir multimetre sadece volttan daha fazlasını ölçer. En azından, bir multimetre voltmetre ile volt, ampermetre ile amper ve ohmmetre ile ohm ölçer. Aslında, “multi” sayacının adını aldığı yer burasıdır. Birden çok şeyi ölçer. Yine de bireysel test araçları satın alıp kullanabilirsiniz, ancak çoğu insan daha fazla bilgi görüntülediğinden artık bir multimetre kullanıyor.

Prob uçları bir devreye bağlanarak devreden geçen elektrik akışını ölçebilir. Elektrik daha sonra multimetrenin ölçüldüğü kendi devrelerine iletilir.

Devreler elektriğin içinden akmasına izin veren karmaşık sistemlerdir. Devreler ayrıca bir bilgisayara güç vermek gibi belirli şeyleri gerçekleştirmek için elektriği yönlendirecek ve kullanacaktır.

Multimetre Okuma

Çoğu dijital multimetre dört basamak görüntüleyen bir ekrana sahiptir. Problar bir devreye bağlandığında, elektrik problardan ve multimetreye akabilir. Multimetre daha sonra dört haneli boşluktaki voltları görüntüler. Gösterilen sayı voltajdır.

Uçları yanlış bağlar ve geriye doğru koyarsanız, multimetre yine de voltları ölçer. Bununla birlikte, sayıların önüne negatif bir işaret alacaksınız.

Aküler, devreler ve diğer şeyler için voltaj çok önemlidir. Voltaj yanlışsa, devre basitçe çalışmayabilir. Bunun nedeni devrelerin belirli voltajlarla çalışacak şekilde tasarlanmasıdır.

Volt, potansiyel elektrik iletiminin standartlaştırılmış bir birimidir. Volt size belirli bir şeyin ne kadar “elektrik üretimi” olduğunu söyler. Daha teknik terimlerle, bir amper içinden aktığında bir ohm’un direncini ölçer.

Voltaj ne kadar yüksek olursa, elektrik akışı o kadar güçlü olur. Devre ve elektronik sistemler söz konusu olduğunda, sistemi çalıştırmak için çok düşük bir voltaj yeterli olmayabilir.

Voltaj çok yüksekse ne olur? Sistemi aşabilir ve hatta devrenin bozulmasına neden olabilir. Aşırı durumlarda, devre aslında erimiş olabilir veya yanabilir!

Devrelerle çalışma söz konusu olduğunda, uzmanlar uygun volt elektriğin kullanıldığından emin olmak için çok dikkatli olmalıdır. Bunu test etmek için multimetreler kullanırlar. Multimetreler ayrıca voltajın çok yüksek veya çok düşük olduğunu tespit etmelerine ve bulmalarına yardımcı olur.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir