Arduino ile Led Yakıp Söndürme Kodları ve Anlatımı

Arduino ile nasıl led yakıp söndürebiliriz bunun için gerekli olan led yakıp söndürme kodları neler, bu yazımızda bu konulardan bahsedeceğiz.

Öncelikle, bu konuyu size bir örnek üzerinden açıklamaya çalışalım. Elinizde pil ile çalışan bir lamba olduğunu düşünelim ve bu lambayı açıp kapamak istiyorsunuz. Bu işlemi nasıl gerçekleştirebilirsiniz? Elbette lambayı her seferinde bir saniye bekleyerek elektrik verip keserseniz, lamba bir saniye boyunca yanar ve ardından bir saniye boyunca söner. İşte tam da bu işlemi Arduino sayesinde otomatik olarak gerçekleştireceğiz. Gerekli malzemelerimizi aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

arduino led 1784564 19220

Arduino Led Yakıp Söndürme Devresi Gerekli Araç Gereçler:

  1. Bir adet Arduino mikro denetleyici kartı.
  2. Bir adet istediğiniz renkte LED.
  3. Bir adet 330 ohm direnç, renk kodları: Turuncu-Turuncu-Kahverengi-Altın Sarısı.
  4. Bağlantılar için iki adet erkek-erkek tipinde jumper kablosu.
  5. Bir adet Breadboard (deney tahtası).

Devre Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Malzemelerimiz hazırsa devre bağlantısını yapmaya başlayabiliriz. Bağlantıya başlamadan önce devre için direnç kullanmamız gerekiyor. Devrede direnç kullanmazsak ledimize fazla elektrik dengesiz gidebilir bu da ledimize zarar verir. Bir kaç kullanımdan sonra devremiz çok fazla dayanmaz, bunun için direnç kullanmak gerekiyor.

Gelelim devremizi bağlamaya, şimdi arduinomuzun 13. pinini, ledimizin + kısmına yani ledin uzun bacağına bağlıyoruz. Arduinomuzun GND pinini – kutbunu, direncin bir bacağına ledin bir kısa bacağını yani – olanı da direncin diğer bacağına bağlayalım. Bağlantı kısmı bu kadar dı, şimdi bilgisayar da kod yazma kısmına geçiyoruz. Gerekli komutları yazdığımızda devremiz sağlıklı bir şekilde çalışacaktır.

Arduino Led Yakma

Arduino Led Yakıp Söndürme Kodu:

void setup() {
// Arduino Çalıştığında :

pinMode(13, OUTPUT);
// 13. pinin çıkış olduğunu söylüyoruz
}

void loop() {
// Arduino devremiz çalıştığı sürece dönecek komutlar

digitalWrite(13, HIGH);
// 13 nolu pine elektrik gönder diyoruz.

delay(1000);
// Elektrik gönderdikten sonra bir saniye beklemesi gerektiğini söylüyoruz

digitalWrite(13, LOW);
// 13 nolu pinin elektriğini kes diyoruz.

delay(1000);
// Elektriği kestikten sonra da 1 saniye beklemesi gerektiğini söylüyoruz.
}

Arduino Kodların Yüklenmesi

Kodların amacını hemen altta açıkladım. Öncelikle bu kodları Arduino IDE programında ✓ düğmesine basarak denetliyoruz.

Denetimi tamamladıktan sonra, “Tamam” seçeneğine tıklayarak Arduino kartımıza yükleme işlemini gerçekleştiriyoruz. Kodlar yüklendikten sonra, LED’in saniyede bir yanıp sönerek çalıştığını gözlemleyeceksiniz. Bu noktaya kadar her şey sorunsuz ilerliyorsa, herhangi bir problem yaşamamanız gerekir. Ancak bazı adımlarda hatalar yapmış olabilirsiniz.

Eğer hata yapmışsanız, sistem düzgün çalışmayabilir veya istenmeyen sonuçlar üretebilir. Eğer yaptığınız hatayı bulamıyorsanız, aşağıya bir yorum bırakarak ve gereken fotoğrafı ekleyerek bize sorularınızı iletebilirsiniz.

Yorum yapın