Arduino vs Raspberry Pi – Hangisini Seçmeliyiz?

Arduino,açık kaynak donanım geliştirme kartıdır.Bu kart programlanabilir bir devre kartıdır. MAC,Windows ve Linux üzerinden bir yazılım ile çalışır.Italyada Massimo Benzi tarafından Ivrea Interaction Design Institute’de geliştirildi.Arduino hızlı prototiplemek için geliştirildi ve elektronik ve programlama konusununda fazla bilgisi olmayan kişilere yöneliktir.

Arduino yazılımı, Arduino kartı ile bilgisayar kodu yazmak ve yüklemek için kullanılır. Arduino, donanım yapmaya yeni başlayan insanlar için en iyi seçimdir. Yeni başlayanlar için programlamayı kolaylaştıran basitleştirilmiş bir C ++ sürümü kullanır.

Piyasada Arduino Uno, Nano, Mega, Due, Leonardo gibi birçok Arduino kartı türü bulunmaktadır.Tasarımcıların spesifik uygulamalar geliştirmesi için uygun bir seçimdir.

Arduino birçok pine sahip ve bu pinler devre elemanları ile board arasında bağlantılar için kullanılırlar.Herbir arduino kartı farklı pinlere sahiptir ve bu pinler iki türdür.;Digital Pinler ve Analog Pinler.Digital Pinler ayrıca I/O pin(giriş/çıkış pini) olarak bilinir.Arduino modellerin çoğu 14 pine sahiptir.

Arduinoların tümünün ortak bir özelliği vardır.Bu ise kartın birincil çipi ve beynidir.Ardunio kartı ayrıca mini bilgisayar olarak da bilinir.Arduino kartı ayrıca program tarafından verilen komutları yürüten ve girdiğe göre kararlar veren bir kartır.Arduino kartları ortak bulunan bir çip ile gelir.Bu çip, tüm Arduino türleri için farklıdır. Genel olarak Arduino, ATmega2560, ATmega8, ATmega1280 gibi ATmega denetleyicileri kullanır.

Arduino, bir USB seri bağlantı noktası veya DC güç jakı ile çalıştırılabilir.USB seri portu, programı yüklemek için ve  Arduino’yu bilgisayara bağlamak için de kullanılır. Ve aynı zamanda arduino kartına güç verir. Eğer güç kaynağı olarak USB kablosunu kullanmadığınız zamanlarda arduino enerjilendirmek için DC güç jakı veya güç girişi pini ile sağlanabilir.

LED’ler, osilatörler , voltaj düzenleyiciler ve daha fazlası gibi birçok başka bileşen mevcuttur.

Arduino Kartı
Bir Arduino Kartı

Raspberry Pi nedir?

Raspberry Pi, İngiltere merkezli bir eğitim yardım kuruluşu tarafından kurulmuş ve tescil edilmiştir. İnsanları bilgisayar bilimi üzerine çeşitli konularda eğitmek amacıyla geliştirilmiştir.

Raspberry Pi’de programlama için genellikle Scratch ve Python dili kullanılır.

Bir işletim sistemini (Linux) çalıştırabilen 64 bitlik bir mikro denetleyiciye sahiptir. Desteklenen ana işletim sistemi Raspbian’dır.

Raspberry Pi’de video çıkışı, HDMI bağlantı noktası, SD kart bağlantı noktası, USB 2.0, Ses Jakı bulunur. Başka bir deyişle, ekransız bir mini bilgisayardır.

Ayrıca, bir masaüstü bilgisayarın internette gezinmek, HD videolar oynatmak, elektronik tablo oluşturmak ve oyun oynamak gibi yapabileceği tüm görevleri yerine getirebilir.

Arduino ve Raspberry Pi

Bu kartların her ikisi de yeni başlayanlar, hobiler ve öğrencilerin donanım projeleri yapmaları için çok faydalıdır.

Bu iki kart arasındaki fark nedir?

Arduino, basit bir bilgisayara benzeyen bir mikrodenetleyicidir. Bir seferde bir programı çalıştırmak için kullanılır ve tekrar tekrar çalışır. Kullanımı çok kolaydır.

Raspberry Pi, birden fazla programı çalıştırmak için kullanılan genel amaçlı bir bilgisayardır. Genellikle Linux işletim sistemi ile kullanılır. Arduino’dan daha karmaşıktır.

Arduino’yu ne zaman kullanmanız gerekiyor? ve Raspberry Pi’yi ne zaman kullanmanız gerekiyor?

Yeni başlayanlar, projeleri öğrenen ve bir programın yüklendiği ve belirli bir görev için tekrar tekrar çalıştırdığı küçük ve tek uygulama için ve Raspberry Pi’ye göre kullanımı kolay, programlaması kolay, çalıştırması kolay ve çipli olduğu için arduino kullanabilirsiniz.

Ancak sürüş robotu, akışlı ortam gibi çoklu görev uygulamaları için bir denetleyiciye ihtiyacınız varsa, Arduino uygun değildir. Bu nedenle Raspberry Pi’yi tercih edin.

Aşağıdaki tablo, Arduino ve Raspberry Pi arasında bir karşılaştırma vermektedir.

Sr. No. Arduino Ahududu Pi
1 Güç Arduino’nun bir pil kullanarak panele güç sağlaması kolaydır . Raspberry Pi’nin pil kullanarak panele güç sağlamak zordur.
2 Uygulama Basit görevlerde kullanılır. Karmaşık bir görevde kullanılır.
3 Kullanım Bir mikrodenetleyicidir ve her seferinde bir programı çalıştırmak için kullanılır. Bir mini bilgisayardır ve çoklu görevler için kullanılır ve aynı anda birden fazla görevi çalıştırabilir.
4 Maliyet Raspberry Pi’den daha ucuz. Arduino’dan daha pahalı.
5 İnternete bağlan Arduino, internete bağlanmak için ekstra donanıma ve Arduino’yu harici bir modül ile arayüz oluşturacak şekilde programlamaya ihtiyaç duyar. Raspberry Pi’nin bazı modellerinde doğrudan İnternet’e bağlanabilen bir ethernet bağlantı noktası vardır.
6 Yerleşik Depolama Yerleşik depolama alanı vardır, ekstra depolama için SD kartlar için yuva yoktur. Yerleşik depolama alanı yoktur. Ama bir SC kart yuvası var.
7 USB girişi Arduino’da program yüklemek için tek bir USB portu vardır. Kart ile farklı cihazları bağlamak için kullanılan 4 adet USB bağlantı noktasına sahiptir.
8 Dil Genellikle Arduino ve C / C ++ dillerini kullanır. Python önerilen programlama dilidir ancak C / C ++, Python ve Ruby bir karta önceden yüklenmiştir.
9 İşlemci ATmega ailesinin bir işlemcisini kullanır. ARM ailesinin bir işlemcisini kullanır.
10 Veri deposu Arduino yaklaşık 2kB SRAM’a sahiptir. Raspberry Pi, 256 MB ila 4 GB arasında bir RAM’e sahiptir.

Gözden Geçirin

Arduino Soruları ve Cevapları – Kart Donanım Özellikleri

1. Arduino UNO Kartının çalışma frekansı nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir