12v 1A Güç Kaynağı Tasarımı

12V 1A SMPS Güç Kaynağı Devre Tasarımı

12V 1A SMPS Güç Kaynağı Devre Tasarımı

Her Elektronik cihaz veya ürün, onu çalıştırmak için güvenilir bir güç kaynağı birimi (PSU) gerektirir . Evimizdeki TV, Yazıcı, Müzik Çalar vb. Hemen hemen tüm cihazlar, AC şebeke voltajını çalışabilmeleri için uygun bir DC voltaj seviyesine dönüştüren, içine yerleştirilmiş bir güç kaynağı biriminden oluşur. En yaygın kullanılan güç kaynağı devresi türü SMPS’dir (Anahtarlama Modu Güç Kaynağı) , bu tür devreleri 12V adaptörünüzde veya Mobil / Dizüstü şarj cihazınızda kolayca bulabilirsiniz. Bu eğitimde, AC şebeke gücünü maksimum 1.25A akım oranıyla 12V DC’ye dönüştürecek bir 12v SMPS devresinin nasıl kurulacağını öğreneceğiz . Bu devre, küçük yüklere güç sağlamak için kullanılabilir .

12v SMPS Devresi – Tasarımla İlgili Hususlar

Herhangi bir güç kaynağı tasarımına geçmeden önce, Güç kaynağımızın kullanılacağı ortama göre ihtiyaç analizi yapılmalıdır. Farklı türlerdeki güç kaynakları, farklı ortamlarda ve belirli giriş-çıkış sınırları ile çalışır.

Giriş Özellikleri

Girişle başlayalım. Bir giriş besleme voltajı, SMPS tarafından kullanılacak ilk şeydir ve yükü beslemek için kullanışlı bir değere dönüştürülecektir. Bu tasarım AC-DC dönüşümü için belirtildiğinden , giriş Alternatif akım (AC) olacaktır . Hindistan için AC girişi 220-230 volt, ABD için 110 volt olarak derecelendirilmiştir. Farklı voltaj seviyeleri kullanan başka ülkeler de var. Genel olarak, SMPS evrensel giriş voltajı ile çalışır. Bu, giriş voltajının 85V AC ile 265V AC arasında farklılık gösterebileceği anlamına gelir. SMPS herhangi bir ülkede kullanılabilir ve voltaj 85-265V AC arasındaysa sabit bir tam yük çıkışı sağlayabilir. SMPS ayrıca normal olarak 50Hz ve 60Hz frekanslarında da çalışmalıdır. Telefon ve dizüstü bilgisayar şarj cihazlarımızı herhangi bir ülkede kullanabilmemizin nedeni budur.

 

Gözden Geçirin

PLC Ladder Diyagram Örneği

PLC Uygulamaları PLC’lerin aşağıdakileri içeren çeşitli uygulamaları ve kullanımları vardır: Proses Otomasyon Tesisleri (örneğin madencilik, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir