Güç Elektroniği Nedir?

Güç Elektroniği Nedir?

Güç elektroniği dediğimiz şey elektriksel gücün statik yollarla, giriş kısmından itibaren istenilen çıkış kısmına kadar olabildiğince verimli bir şekilde hazırlanması dönüştürülmesi veya hazırlanmasını ilgilendiren teknolojiye “Güç Elektroniği” denir. Peki güç elektroniği nerelerde kullanılır? Nasıl kullanılır?

Güç elektroniği, günlük hayatımızda bulunan bir çok teknolojik alette kullanılmıştır. Bunların başında radyo, ütü, telefon, şarj aletleri ve ütü gibi aletlerde bulunuyor ve biz farkında olmadan bunları her an kullanabiliyoruz bu da güç elektroniğinin bizim için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Güç Elektroniği Nerelerde Kullanılır?

Güç elektroniği hayatımızın büyük bir bölümünde karşımıza çıkar ve ondan faydalanırız fakat faydalandığımız bu araç gereçlerin mantığında güç elektroniği olduğunun farkında bile değilizdir. Endüstri alanında enerji iletimi ve dağıtımında, her tür motor kontrollerinde, soğutma sistemlerinde, ısıtma sistemlerinde, Üretim ve montajlarda, güç kaynağı ve kontrol sistemlerinde ve makine otomasyonlarında kullanılmaktadır. Bina, Ofis veya evlerde ki kullanımı ise otomasyon bina sistemlerinde, ısıtma soğutma havalandırma ve güvenlik sisteminde, ofis araç gereçlerinde, tıbbi cihazlarda, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, klima elektrik süpürgesi ve diğer ev cihazlarında kullanılmaktadır. Bu alanlar haricinde ise tüm ulaşım araçlarında, tarım ve hayvancılıkta kullanılmaktadır. Kısacası güç elektroniği hayatımızın her alanında aktif bir rol almaktadır.

Güç Elektroniği Elemanları Neler?

Güç elektroniğinin ne olduğu nerelerde kullanıldığı hakkında az da olsa fikir sahibi olduk. Şimdi güç elektroniğinin elemanlarından bahsedelim. Güç elektroniğinin 12 elemanını aşağıda liste halinde yazalım ve sırasıyla ne olduğundan biraz bahsedelim.

1- Güç Diyotları

2- Şebeke Diyotları

3- Hızlı Toparlanan Diyotlar

4- Güç Tristörleri

5- Çift Yönlü Tristörler

6- Güç Transistörleri

7- Metal Oksitli Alan Etkili Transistörler

8- Schottky Tristörleri

9- Yalıtılmış Kapılı Transistörler

10- Kapısından Tıkanabilen Tristörler

11- Çift Polariteli Genel Amaçlı Transistörler

12- Genel Amaçlı Tristörler

Güç Elektroniği

Şimdilik konuyu burada bitiriyoruz. Sonraki yazımızda sizlere güç elektroniği elemanları neler olduğunu kısa açıklamalarla paylaşacağız. Bu konuda kafanıza takılan soruları yorum atarak bizlere sorabilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın, iyi çalışmalar.

Gözden Geçirin

Güneş Paneli Güç Sistemi

PhotoVoltaic (PV) güç sistemi, güneş ışığından enerji toplamak için güneş panelleri kullanır. PV paneli, güneş pillerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir