Electrician installing light in a new house

Kısa Devreler: Neden Olur?

Kısa devre, bir elektronik cihazın düzgün çalışmamasının nedeni olabilir. Elektronlar istenmeyen bir yol izlediğinde ortaya çıkar. Bir pilin negatif ve pozitif terminallerinin bağlanması kısa devreye neden olur. Kısa devrelerin ne olduğuna daha ayrıntılı bir bakış:

Kısa Devrelerin Nedenleri
Kısa devrenin birincil nedeni, bir cihazın iki bileşeninin yanlış bağlanmasıdır. Örneğin, bir tarafın negatif enerji kaynağından ziyade pozitif bir değere bağlanması gerekiyorsa bir direnç dengesizleşebilir.

Çoğu zaman, kötü bağlantılar, devre kartına bir parça lehim damladığı dikkatsiz lehim işinden kaynaklanır. Kısa devrenin bir başka yaygın nedeni, bir direncin bacaklarını kestikten sonra olduğu gibi, bir metal parçasının devre kartına düşmesidir. Tahtanın altına düşerse, çoklu şortlara neden olabilecek metali çıkarmak zor olabilir. Kısa devrelere, bir transistör üzerindeki pimler gibi hasarlı bileşenler de neden olabilir.

En tehlikeli kısa türü, çıplak telin aşınmış yalıtım nedeniyle diğer çıplak tellere maruz kalmasıdır. Bu tür bağlantılar elektrik çarpmasına ve hatta yangına neden olabilecek bir kıvılcıma neden olabilir. Elektronlar daha kısa bir yol aldığında, direnci azaltır ve ısıyı artırır. Tel veya metal ne kadar fazla ısınırsa, yanma ve yangın potansiyeli de o kadar fazla olur. Kısa devreler, nötr canlı kabloların geçmesine izin veren gevşek bağlantılardan da kaynaklanabilir. Bazen teller, kordlar üzerinde çiğneme kemirgenleri nedeniyle açığa çıkabilir.

Kısa Devre Nasıl Tespit Edilir
Kısa devre işaretleri, bir anahtarı çevirdikten sonra kıvılcım, alev veya duman gördüğünüzde görülür. Bir kısa devre kesicinin açılmasına neden olduğundan, çözüm kesiciyi ters yönde çevirmektir.

Kısa devreyi tanımlamanın etkili bir yolu, süreklilik denetleyicili bir multimetre kullanmaktır. Bu cihaz, iki ölçüm probu arasında bir bağlantı algıladığında bip sesi çıkarır. Probları kullanarak sadece bağlantıları test etmek ve bip sesi dinlemek istediğiniz yerlere dokunursunuz.

Gözden Geçirin

Elektronik Devre Şemaları Nasıl Okunur?

Şematik diyagramlar, elektronik cihazların veya ekipmanların devre tasarımlarını açıklar. Şemaların nasıl yorumlanacağını bilmek önemlidir. Devrenin anlaşılması, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir