7805 Voltaj Regülatörü

Tüm voltaj kaynakları devredeki dalgalanmalar nedeniyle sabit çıkış veremez. Sabit ve sabit çıkış elde etmek için voltaj regülatörleri uygulanır. Voltaj regülasyonu için kullanılan entegre devreler voltaj regülatör IC’leri olarak adlandırılır. Burada IC 7805’i tartışabiliriz.

Voltaj regülatörü IC 7805 aslında 78xx serisi voltaj regülatörü IC’lerinin bir üyesidir. Sabit bir doğrusal voltaj regülatörüdür. 78xx’da bulunan xx, belirli IC’nin sağladığı sabit çıkış voltajının değerini temsil eder. 7805 IC için + 5V DC ayarlı güç kaynağıdır. Bu regülatör IC ayrıca bir soğutucu için bir hüküm ekler. Bu voltaj regülatörüne giriş voltajı 35V’a kadar olabilir ve bu IC, eşik sınırı olan 35V’a eşit veya daha düşük herhangi bir giriş değeri için sabit bir 5V verebilir.

PIN 1 GİRİŞİ

Bu pimin işlevi giriş voltajını vermektir. 7V ila 35V arasında olmalıdır. Düzenleme için bu pime düzensiz bir voltaj uygularız. 7.2V giriş için, PIN maksimum verimliliğine ulaşır.

PIN 2-TOPRAK

Zemini bu pime bağlarız. Çıkış ve giriş için bu pim aynı derecede nötr (0V).

PIN 3 ÇIKIŞI

Bu pim, düzenlenmiş çıkışı almak için kullanılır. 5V(4,8V-5,2V)

Regüle Güç Kaynağı Devresi

Voltaj regülatörü 7805 ve diğer bileşenler, şekilde gösterildiği gibi devrede düzenlenmiştir.

Bileşenlerin IC7805’e bağlanma amaçları aşağıda açıklanmaktadır.

C1– Yeryüzüne çok az miktarda sivri atlamak için kullanılan bypass kondansatörüdür.

C2 ve C3– Filtre kapasitörleridir. C2, devreye sabit forma verilen giriş voltajındaki yavaş değişiklikleri yapmak için kullanılır. C3, devredeki regülatörden sabit forma çıkış voltajındaki yavaş değişiklikleri yapmak için kullanılır. Bu kapasitörlerin değeri arttığında stabilizasyon artar. Ancak bu kapasitörler tek elle giriş ve çıkış voltajlarındaki çok küçük değişiklikleri filtreleyemezler.

C4 – C1 gibi, aynı zamanda toprağa veya toprağa çok az miktarda sivri atlamak için kullanılan bir baypas kondansatörüdür. Bu, diğer bileşenleri etkilemeden yapılır.

Voltaj Regülatörü 7805 IC Uygulamaları
Akım regülatörü
Düzenlenmiş çift besleme
Telefon şarj cihazı, UPS güç kaynağı devreleri, taşınabilir CD çalar vb.
Sabit çıkış regülatörü
Ayarlanabilir çıkış regülatörü vb.

Gözden Geçirin

Elektronik Devre Şemaları Nasıl Okunur?

Şematik diyagramlar, elektronik cihazların veya ekipmanların devre tasarımlarını açıklar. Şemaların nasıl yorumlanacağını bilmek önemlidir. Devrenin anlaşılması, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir