Elektronik Devre Şemaları Nasıl Okunur?

Şematik diyagramlar, elektronik cihazların veya ekipmanların devre tasarımlarını açıklar.

Şemaların nasıl yorumlanacağını bilmek önemlidir. Devrenin anlaşılması, yalnızca gösterim için kullanılan bileşenlerin sembollerini bilmek değil, aynı zamanda diyagramdaki işlevlerini bilmek ve bu bileşenlerin devreye nasıl bağlandığını bilmek anlamına gelir. Ama önce, şematik diyagramda kullanılan temel sembolleri bilmek gerekir, çünkü bu öğreticinin ana amacı olan şematik bir diyagramı anlama yolundaki ilk adımdır.

Şematik bir diyagramda yaygın olarak kullanılan temel semboller şunlardır:

GÜÇ KAYNAKLARI

Bu kaynaklar bir devreye elektrik enerjisi sağlar. Temel olarak, bir devreye hayat vermek. Bir devre sistemi, güç kaynağı olmadan çalışmaz.

DC GÜÇ KAYNAKLARI (VCC)

DC (Doğru Akım) güç kaynağı akımın sabit bir yönde akmasına izin verir.

AC GÜÇ KAYNAKLARI

AC (Alternatif Akım) güç kaynağı, akım akışını sürekli değişen bir şekilde sağlar.

BATARYA

A battery has two or more cells. Its symbol has parallel lines; the longer line represents the positive side while the shorter line represents the negative side.

GROUND

Toprak, akımın kaynağına döndüğü bir devrenin ortak dönüş yoludur. Bu genellikle bir devredeki negatif taraf olarak adlandırılır.

TERMİNALLER

Harici bağlantılar için terminaller boş dairelerle gösterilir. Terminaller harici devrelere bağlantı noktalarıdır. Bunlar düz daireler içeren düğümlerden veya bağlantı noktalarından ayrılır.

DİRENÇLER

Bir direnç en temel devre elemanlarından, pasif bir elementtir. Bu, şarj akışını kısıtlayan veya sınırlayan elektriksel direnç sağlar. İlk görüntü ABD standardı, ikincisi uluslararası standarttır.

 

DEĞİŞKEN DİRENÇLER

Bir değişken direnç değişiklikleri, ayarlayan, ya da kontrol direnci değeri, ya da arttırmak için ya da azaltmak için bir dirençtir. Sembolü, sabit bir dirençle aynıdır, sadece ortada çapraz bir ok bulunur.

AYARLI DİRENÇLER

Bir potansiyometre üç terminalli bir dirençtir. İlk iki terminal direnç sembolünün uç noktaları ve üçüncü terminal okun bitiş noktasıdır. Ok, silecek olarak da adlandırılır. Potansiyometre genellikle voltaj kontrolü ve elektrik akımı akış kontrolü için kullanılır.

FOTODİRENÇLER

Işığa Bağımlı Dirençler (LDR) olarak da bilinen fotodirençler, ışığın yokluğunu veya varlığını göstermekten sorumlu ışığa duyarlı bir aktif bileşendir.

KAPASİTÖRLER

Kondansatörler elektrik yükünü depolar, pasif bir elektronik bileşen veya elementtir. Bir kapasitörün kapasitans değeri Farad tarafından ölçülür. Polarize ve polarize olmayan iki yaygın kapasitör tipi vardır.

POLARİZE OLMAYAN KAPASİTÖR

Polarize olmayan kapasitörler, polaritesi olmayan kapasitörlerdir. Bu kapasitörler genellikle polarize kapasitörden daha küçük değerlere sahiptir.

 

POLARİZE KAPASİTÖR

Polarize kapasitörler, polarize olmayan kapasitörlerin aksine, pozitif ve negatif polariteye sahip kapasitörlerdir. Bunlar polarize olmayan kapasitörlerden daha büyük değerlere sahiptir.

 

İNDİKTÖRLER

İndüktörler bir dizi çarpma veya eğri ile temsil edilir. Gerçekte, bir indüktör bir bobin şeklini alır. Bu pasif elektronik bileşen bir akım akışı olduğunda manyetik bir alan oluşturur. Endüktans Henry’de ölçülür.

TRANSFORMATÖRLER

Transformatörler, aralarında çizgiler olacak şekilde birbirine bakan iki bobin içerir. Bunlar genellikle gerilimleri yükseltmek veya düşürmek için kullanılır. Enerji iki bobin arasında aktarılır.

RÖLELER

Röle elektrikle çalışan bir anahtardır. Genellikle bir bobin ve bir anahtardır. Bu cihaz bir devreyi kapatır veya açar.

DİYOTLAR

Bir diyot , akımın bir yönde akışına izin veren polarize bir cihazdır. Polarize edildiğinde, pozitif bir kurşun (anot) ve negatif kurşun (katot) vardır. Üçgenin düz kenarı pozitif taraf, dikey çizgi negatif taraftır.

TRANSİSTÖRLER

Bir transistör , yükseltmek veya değiştirmek için kullanılan bir yarı iletken cihazdır. Bir transistör kategorisine BJT veya bipolar bağlantı transistörleri denir. Bu kategori altında iki temel transistör vardır, NPN ve PNP transistörleri. Transistörün tabanından akım geçtiğinde NPN transistörü açılırken, transistörün tabanında akım olmadığında PNP transistörü açılır. İlk görüntü NPN transistörünün sembolü, ikinci görüntü PNP transistörünün sembolüdür.

ENTEGRE DEVRELER

Bir entegre devre aynı zamanda IC olarak adlandırılan dirençler, kapasitörler, ve transistörlerin milyonlarca yüzlerce içeren devreleri tutan bir çip veya mikroçip gibi. Bir IC farklı şekillerde çalışabilir, amplifikatör, zamanlayıcı, mikroişlemci ve çok daha fazlası olarak işlev görebilir. Farklı işlevlere sahip pimlerden oluşur. En yaygın kullanılan IC’lerden üçü 555 zamanlayıcı, LM386 ve LM358’dir.

555 ZAMANLAYICI

555 zamanlayıcı en yaygın kullanımı zamanı gecikmelerini sağlamaktır. Bununla birlikte, bir osilatör ve bir flip-flop elemanı olarak da kullanılabilir. Bu IC hala ucuz ve istikrarlı olduğu için yaygın. Çok popüler ve kullanışlı olan sağlam bir 8 pimli cihazdır. İlk görüntü, 555 zamanlayıcısının IC’nin iç devresi ile gerçek pim düzenlemesidir. İkinci görüntü, şemalarda kullanılan 555 zamanlayıcısının şematik sembolüdür.

LM386

LM386 ses amplifikatör radyo frekans sinyallerini ses, bir kullanıcının sağlayan bir IC. Bu 8 pinli çip, düşük güçlü bir ses amplifikatörüdür. Düşük güçlü olduğundan, gitar, amplifikatörler ve radyolar gibi pille çalışan cihazlar için uygundur. Aynı zamanda popüler ve yaygın olarak kullanılan bir IC’dir. İlk görüntü, LM386’nın gerçek pim düzenlemeleri ve ikinci görüntü, şemalarda kullanılan IC’nin şematik sembolüdür.

LM358

LM358 ortak güç kaynağı ile güçlendirilmiş ikili operasyonel amplifikatör IC olduğunu. Uygulamaları dönüştürücü amplifikatör, entegratör, farklılaştırıcı, gerilim takipçisi içerir. İlk görüntü, LM358’in gerçek pim düzenlemeleri ve ikinci görüntü, şemalarda kullanılan IC’nin şematik sembolüdür.

İŞLEMSEL YÜKSELTEÇLER

Op-Amp olarak da adlandırılır. Girişleri ve genellikle bir çıkışı olan voltaj yükselteçleridir. Tipik sembolü, solda düz kenarı ve sağda üçgenin üstü olan bir üçgenin sembolüdür.

OPTOELEKTRONİK CİHAZLAR

Optoelektronik cihazlar, optik ve elektronik ile ilgilenen cihazlardır. Bu aygıtlar, ışığa duyarlı iki aygıta ve ışığa neden olan aygıtlara ayrılabilir. İlk görüntü, Fotodiyot adı verilen ışığa duyarlı cihazlara bir örnektir . İkinci görüntü Işık Yayan Diyot (LED) adı verilen ışık üreten cihazlara bir örnektir .

HOPARLÖRLER

Bir hoparlör elektrik enerjisini ses enerjisine dönüştürür. Sembolü, gerçek bir konuşmacıya benzer bir form alır.

MİKROFON

Bir mikrofon elektrik enerjisine ses enerjiye dönüştürür.

SİGORTA

Sigortalar, bir elektrik devresine aşırı akım koruması sağlayan güvenlik cihazlarıdır. Bu temel cihaz, içinden çok fazla akan akım olduğunda erir.

MOTOR

Bir motor elektrik enerjisini kinetik enerjiye dönüştürür. Sembolünde, sol ve sağdaki pozitif ve negatif terminallerle çevrili bir “M” harfi vardır.

ANTEN

Bir anten aldığında veya radyo sinyallerini aktaran bir cihazdır.

BAĞLANTILAR

Şematik diyagramlar için temel temel şematik sembollere aşina olduğunuza göre, şimdi bir tel bağlantısının neye benzediğini ve bağlantı olmadan başka bir teli geçen bir telin neye benzediğini bilmelisiniz. Teller çizgilerle temsil edilir. Bu tellerin bağlantısını anlamak ilk başta biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak gerçekten oldukça kolaydır.

Aşağıdaki resimler gibi bir bağlantı görürseniz, bunlar bağlı kablolardır. Kavşakların üzerindeki noktalara düğüm denir . Bir düğümün olmaması, sadece bağlı olmadıkları ve sadece birbirlerinden geçtikleri anlamına gelir.

Bununla birlikte, bağlantıyı noktalar olmadan kullanan bazı kişiler var. Ancak, çoğu devre şemasında, bir nokta olmadan birbiriyle kesişen çizgiler, tellerin bağlı olmadığı anlamına gelir.

Bağlantısız telleri göstermenin başka bir yolu var. Temastan kaçınmak için telin belirli bir tel üzerinden atlanmasıdır. Bu, yarım daire kullanılarak gösterilmiştir. Bir düğüm veya nokta olmadan tellerin basit kesişimi otomatik olarak bağlantı anlamına gelmese de, bunu yapmak için de güvenli bir yoldur.

Artık temel şematik sembolleri ve kablo bağlantılarını öğrendiğinize göre, artık basit bir devreyi okumaya hazırsınız. Kutuplara dikkat etmeyi unutmayın. Aşağıda sadece üç elemandan oluşan basit bir devre vardır – bir pil, bir LED ve bir direnç.

9V pil devreye güç verir ve direnç pilin akımını sınırlar, böylece LED’i yakmaz. Bir diyotun pozitif tarafının üçgenin düz kenarında olduğunu ve diyotun negatif tarafının çizgi olduğunu unutmayın. Bu nedenle, pozitif ve negatif terminallere doğru bağlantı nedeniyle LED yanar.

Bir devreyi anlamak da isterseniz değiştirmenize yardımcı olacaktır. Bunu değiştirmenin ilk yolu, bazı bileşenlerin değerlerini değiştirmektir. Ancak dikkatli olmalısınız. İlk devrenizi mahvetmek istemiyorsunuz, değil mi?

 

Gözden Geçirin

Direnç Renk Kodları

Akım akışını kontrol etmek veya bir çok farklı şekilde voltaj düşüşü üretmek için hem elektrik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir