Farklı Kapasitör Türleri: Genel Bakış

Kapasitörler, filtreleme cihazları olarak çalışan elektronik bileşenlerde bol miktarda bulunur. Boyutları ve üretildikleri malzemeler açısından farklılık gösterirler. 5 temel kapasitör tipi vardır: elektrolitik, polyester, tantal, seramik ve SMD.

Elektronik ekipmanlarda kullanılan farklı kapasitör türlerine genel bakış:

Elektrolitik kapasitörler
DC uygulamaları için en yaygın kullanılan kondansatör, kullanım kolaylığı ve satın alınabilirliği nedeniyle elektrolitiktir. Alınması kolaydır ve birçok farklı uygulama için kullanılır. Bu kapasitörler çeşitli boyutlarda ve renklerde olmasına rağmen, aynı işlevi yerine getirirler, ancak boyut ne kadar büyük olursa, daha fazla kapasite mümkündür. Elektrolitik kapasitörler genellikle aşağıdakiler için etikette bilgi içerir:

kapasitans değeri
maksimum voltaj
Maksimum sıcaklık
polarite

Kapasitans, mikro Farad’da ölçülen bir değerdir. Kondansatör içindeki dielektrik malzeme, hasar yüksek risk haline gelmeden önce genellikle maksimum çalışma voltajını gösterir. Elektrolitik kapasitör maksimum sıcaklıktan daha yüksek sıcaklıklarda kullanılamaz veya saklanamaz, aksi takdirde üniteye zarar verebilir.

Bu tip kapasitörlerin kullanımı hakkında hatırlanması gereken bir şey, tamamen deşarj olmadıkları takdirde size ölümcül bir şok verebilirler. Ayrıca kapasitörün kutuplarına göre bağlandığından emin olmak da önemlidir.

Polyester Kondansatörler
Yüksek çalışma voltajlarına rağmen düşük kapasitans, polyester kapasitörlerin kullanıldığı şeydir. Kapasite pico Farad’da ölçülür ve AC veya DC devrelerinde kullanılabilir.

Tantal Kondansatörler
Tantal kapasitörler düşük kapasitans durumlarında da kullanılır. Negatif terminal yerine pozitif işaretlenir.

Seramik Kondansatörler
Elektrolitin aksine, seramik kapasitörün polaritesi yoktur, bu da hem AC hem de DC uygulamaları için kullanılabileceği için çeşitli şekillerde bağlanmasına izin verir. Bu kapasitör, gürültüyü ve çeşitli filtreleme amaçlarını azaltmak için de yararlıdır. Kapasitans değeri pico Farad cinsinden ölçülür.

SMD Kapasitörler
Yüzeye Montaj Cihazı (SMD) kapasitörleri, özellikle otomatik montaj ekipmanı olmak üzere birçok elektronik ekipman türünde yaygın olarak bulunur ve genellikle dirençlerle gruplandırılır.

Gözden Geçirin

Diyotu Termometre Olarak Kullanma İpuçları

Diyotlar genellikle akımı bir yönde hareket ettirmek için elektronikte kullanılır, ancak bu ortak bileşen bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir