Temel Elektronik

Breadboard Nedir?

Herhangi bir devre tasarımını tamamlamadan önce devreleri hızlı bir şekilde oluşturmak ve test etmek için bir breadboard kullanılır. Breadboard, IC’ler ve dirençler gibi devre bileşenlerinin takılabileceği birçok deliğe sahiptir. Tipik bir breadboard aşağıda gösterilmiştir:

Ekmek tahtasında tahtanın altında çalışan ve tahtanın üstündeki delikleri bağlayan metal şeritler bulunur. Metal şeritler aşağıda gösterildiği gibi yerleştirilir. Delikler dikey olarak bağlanırken(B ve C) deliklerin üst(A) ve alt(D) sıralarının yatay olarak bağlandığını unutmayın.Görselde A ve D  olarak işaretlenen yerler devrenin + ve – pinleridir.Bunlar genellikle tek bir hat üzerinde birbirlerine kısa devre edilmiştir.Bu pinler(A ve D) güç pinleri olarak adlandırılırlar.B ve C olarak işaretlen pinler ise birbirlerini dikey şekilde kısa devre edilmiş pinlerdir.B ve C pinlerini direnç,kondansatör,bobin gibi devre elemanlarının yerleştikleri yerdir.

Ekmek tahtasını kullanmak için bileşenlerin bacakları deliklere yerleştirilir. Altındaki metal bir şeritle bağlanan her delik seti bir düğüm oluşturur. Düğüm, bir devredeki iki bileşenin bağlı olduğu bir noktadır. Farklı bileşenler arasındaki bağlantılar, bacaklarını ortak bir düğüme koyarak oluşturulur.

Uzun üst ve alt delik sırası genellikle güç kaynağı bağlantıları için kullanılır. Devrenin geri kalanı bileşenleri yerleştirerek ve bunları jumper kablolarıyla birbirine bağlayarak yapılır. IC’ler tahtanın ortasına yerleştirilir, böylece bacakların yarısı orta çizginin bir tarafında ve diğer yarısı üzerinde olur. Tamamlanmış bir devre aşağıdaki gibi görünebilir.

Breadboard ipuçları:
Bir devreyi düzgün ve sistematik bir şekilde yerleştirmek önemlidir, böylece biri hata ayıklayabilir ve kolayca ve hızlı bir şekilde çalıştırabilir. Ayrıca bir başkası devreyi anlamak ve incelemek gerektiğinde de yardımcı olur. İşte bazı ipuçları:
1. Güç kaynağı bağlantıları için her zaman yan çizgileri kullanın. Fişleri doğrudan güç kaynağından değil yan hatlardan besleyin.
2. Toprak bağlantıları (0V) için siyah teller, diğer güç bağlantıları için kırmızı kablolar kullanın.
3. Kart üzerindeki kablo tellerini düz tutun, böylece kart dağınık görünmez.
4. Jumper kablolarını yongaların etrafında yönlendirin, yongaların üzerinden değil. Bu, gerektiğinde yongaların değiştirilmesini kolaylaştırır.
5. Dirençler, transistörler ve LED’ler gibi bileşenlerin bacaklarını iyice oturacak ve kazayla çekilmeyecek şekilde kırpabilirsiniz.

What is your reaction?

Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

You may also like

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Temel Elektronik

Multimetre Nedir?

Bu yararlı araçlar voltaj, akım ve direnci okuyabilir. Bunların hepsi elektrikle çalışırken gereklidir. Elektrikçiler, elektronik ...