Diyotu Termometre Olarak Kullanma İpuçları

Diyotlar genellikle akımı bir yönde hareket ettirmek için elektronikte kullanılır, ancak bu ortak bileşen bir termometre olarak da kullanılabilir. Silikondan yapılmış standart diyotların voltaj ve sıcaklık arasında doğrusal bir ilişkisi vardır. İşte bir devrede sıcaklığı ölçmek için diyotların nasıl kullanılabileceği hakkında bazı temel gerçekler.

Gerilim ve Sıcaklık
İleri akım sabit kaldığında, standart bir diyotta sıcaklık yükselirken ileri voltaj düşer. Ancak ileri akım düştüğünde, ileri voltaj, alt ileri akımlardaki sıcaklık değişikliklerinden daha fazla etkilenir. Devre, diyotun ileri voltajını yükseltebiliyorsa, diyot bir termometre olarak hizmet etmeye başlar. Diyot, ortam sıcaklığı değiştikçe voltaj dalgalanmaları oluşturacaktır. Dijital bir multimetrenin göstereceği gibi, diyot bir sıcaklık sensörü gibi davranır. Bir diyot, bir termistörün yerini alabilir ve bu tür ölçümleri makul bir doğrulukla yapmak için en uygun çözüm olabilir. Direnç nedeniyle doğruluğu azaltacak voltaj uyarımından kaçınmak en iyisidir.

Termal Diyotlar Nasıl Kullanılır
Diyot ısındıkça, ısı bir yönde akarken voltaj düşer. Isı, ilk terminal daha sıcak olduğu sürece diyotun bir terminalinden diğerine akar. Daha sıcak bir ikinci terminal, etkiyi büyük ölçüde azaltacaktır. Silikon diyotlar düşük maliyetle seri üretilir, bu nedenle sıcaklığı ölçmek için daha pahalı termistörler yerine sıklıkla kullanılırlar. Bazı diyotlar bu amaç için özel olarak, özellikle sıfır derece ila 160 santigrat derece aralığındaki sıcaklığı ölçmek için uygun olan 1N4148 diyottan üretilir.

Termal diyot teknolojisi mikroişlemcilerde kullanılır ve genellikle en yüksek sıcaklığın oluştuğu yere yerleştirilir. Modern Intel CPU’lar, örneğin, yongalara gömülü termal diyotları içerir. Hassasiyet önemli olmadığında termal diyotlar kullanılmalıdır. Başka bir deyişle, termal diyotlar basketbol sahasında tahminler sağlar.

Gözden Geçirin

Farklı Kapasitör Türleri: Genel Bakış

Kapasitörler, filtreleme cihazları olarak çalışan elektronik bileşenlerde bol miktarda bulunur. Boyutları ve üretildikleri malzemeler açısından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir