Sese Duyarlı Led Devresi

Bu Projede Müzikle Dans Tarzında LED’leri Çalıştıran İnanılmaz Bir Devre Yapacağız. Müzikle AÇILAN VE KAPANAN DJ Işıklarını veya Disko Işıklarını Gördünüz. Bu Işıklar Müziğin Uzunluğuna ve Ses Seviyesine Göre Çalışır, Temelde Bunlar Bas Sesi gibi Yüksek Yoğunluklu Sesleri Duyurmak İçin Yapılmıştır. Bu Işıklar Davul Vuruş Sesi Gibi Müzikte Yüksek Pitch Beats’ı Takip Ediyor Ve Müzik Değişikliğine Göre Açıp Kapatıyor. Bu Devrenin Hassasiyetini Artırabilir ve Azaltabilirsiniz.

Her şeyden önce, sadece bir Set Desenini Takip Eden ve Sadece Hızı Kontrol Eden Dans LED’leri Yapmalısınız. Sonra Sonraki Seviye Müzik Kumandalı Dans LED’leri, LED’ler DJ Işıkları veya Disko Işığı gibi Müziğe Göre Yanıp Sönecek. Müzikal LED’ler Devresi NPN Transistör BC547’ye Dayalı. Bu Devre Çok Basit Ve Yapılması Kolay, Sadece Birkaç Temel Bileşen ile İnşa Edilebilir.

Gerekli Bileşenler
Kondenser Mikrofonu 1
NPN Transistör BC547 5
Dirençler – 10k (2), 1k (4), 1M (1)
Seramik Kondansatör 100nF (1)
LED’ler (4)
9v Pil (1)
Breadboard ve Bağlantı Telleri
Çalışma Açıklama:
Kondenser Mikrofon Ses İşaretlerini Alır ve Bu Basit LED Müzik Işık Devresinde Voltaj Seviyelerine Dönüştürür. Bu Gerilim Sinyalleri, Gürültüyü ortadan kaldırmak için R-C Filtresine (R2 ve C1) daha da beslenir. Ayrıca, Girilen Sinyalleri R-C Filtresinden Yükseltmek için bir BC547 Transistörü (Q1) kullanılır. Sonra bu Müzik Sinyalleri Dört Transistörün (Q2, Q3, Q4 ve Q5) Dizisine Verilir. Bu Devrede Transistör Amplifikatör Olarak Çalışır ve Ses Stiline Göre Dört LED Çalıştırır. Bu, Dans Eden LED’lerin İlginç Bir Dizisini Yaratır. R-C Filtresi İçin Formülü Kullanarak R2 ve C1 Değerini Değiştirerek MIC Hassasiyetini Ayarlayabiliriz: F = 1 / (2πRC).

Burada F Kesim Frekansıdır, Sadece F’nin Üstündeki Frekansa İzin Verir. RC’nin Değerinden Daha Fazla, Frekansın Daha Az Kesilmesi ve MIC Hassasiyetinin Daha Yüksek Olması Kolayca Çıkarılabilir. Devrenin Duyarlılığı Daha Yüksekse, MIC Düşük Ses Seviyesini Seçebilir, Bu nedenle LED’ler de Düşük Yanabilir. Bu nedenle, Hassasiyetini ayarlayarak, yalnızca yüksek nota vuruşlarına tepki vermeyi daha az yapabiliriz ya da müzikteki her küçük vuruşta tepki vermeyi daha hassas hale getirebiliriz. Hassasiyetini Orta Seviyede Ayarladık.

Kondenser Mikrofon, Polaritesine ve Hassasiyetine Göre Devreye Düzgün Bağlanmalıdır. MIC’in Polaritesini Belirlemek İçin Üç Lehim Hattı Olan Terminali Mic Terminal Noktalarına Bakmalısınız Negatif Nokta.

Transistör BC547 Burada Amplifikatör Olarak Kullanılan NPN Transistördür. NPN Transistörü Tabanında Gerilim Uygulanmadığında Açık Anahtar (B) Olarak Kullanır ve Tabanında Voltaj Olduğunda Kapalı Anahtar Olarak Çalışır.

Gözden Geçirin

Kısa Devre Koruma Devresi

Kısa devre  , yüke güç sağlayan iki terminal arasındaki istenmeyen bağlantıdır. Hem AC hem de DC devresinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir